3 POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO SPISAĆ UMOWĘ

#1: Umowa to twój najmocniejszy dowód
Jeśli masz w ręku umowę na piśmie, jesteś „PANEM” sytuacji. Pod warunkiem oczywiście, że jest to DOBRA umowa, odpowiednio skonstruowana i podpisana przez obie strony. W przeciwieństwie do umów ustnych, w razie sporu z drugą stroną, nie jesteś narażony na udowadnianie „słowa przeciwko słowu”.

Masz czarno na białym napisane do czego zobowiązał się twój kontrahent i do czego zobowiązałeś się Ty. Jeśli tylko zadbałeś o to, by umowa była precyzyjnie napisana, możesz spać spokojnie.#2: Masz umowę, masz łatwiej w sądzie
Jeśli dysponujesz umową na piśmie, precyzyjnie określającą do czego zobowiązałeś się zarówno Ty jak i druga strona umowy, możesz liczyć na to, że w razie sporu sądowego Twoja sprawa zostanie rozstrzygnięta sprawniej.

Jeśli natomiast ze swoim kontrahentem umówiłeś się ustnie, lub gdy pisemna umowa jest na tyle kiepska, że wiele czynności, do których się zobowiązaliście zostało wykonanych lub "dogadanych" poza umową, to wiedz że masz problem.


Będziesz musiał szukać dowodów w postaci świadków, wydruków SMS czy korespondencji e-mail, żeby udowodnić, że w ogóle masz rację. O ile będziesz w stanie to udowodnić.

#3: Umowa zapewni Ci jasność sytuacji
Spisana umowa to podkładka w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących Twoich relacji z kontrahentem. Umawiając się ustnie, przez e-mail, Facebooka czy za pomocą "gotowca" z Internetu łatwo o niezrozumienie się, czy też pominięcie jakichś aspektów współpracy, które w danej chwili wyleciały z głowy.

Spisanie umowy pozwala zweryfikowanie wszystkich dotychczasowych ustaleń i dokonanie ich ewentualnej modyfikacji przed ostatecznym podpisaniem dokumentu. Dzięki temu, masz pewność co do warunków współpracy i znacznie ograniczasz ryzyko nieprzyjemnej niespodzianki.

Dlatego zawsze czytaj umowę przed jej podpisaniem. Upewnij się, czy jej treść jest dostatecznie jasna i czy odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Jeśli tekst umowy przygotowuje druga strona, nie lekceważ jakichkolwiek wątpliwości związanych z treścią dokumentu i nie podpisuj nic, dopóki nie będziesz pewny, co to dla Ciebie oznacza.

Jeśli to ty jesteś odpowiedzialny za przygotowanie umowy, postaraj się, by jej postanowienia należycie zabezpieczały Twoje interesy. W obu sytuacjach, nieoceniona może okazać się pomoc prawnika.

© Copyright 2021 - Created by webmaster Imiołek Kamil

Created with Mobirise web page creator